המציאות בקבר רחל  / הרב נתנאל יוסיפון


צומת גילה בואכה בית לחם. הדרך למצבת קבורת רחל אימנו חסומה במחסום מאויש בחיילי מג"ב. כ- 40גברים ונערים צועדים לכיוון המחסום ומבקשים מהחיילים לאפשר להם להגיע לקבר. החיילים מסרבים, שכן הפקודות באותה תקופה הורו על כך שרק אוטובוסים ממוגני ירי יוכלו להגיע לקבר.
בפועל, באותם ימים 500 המטרים של הכביש הקצר בין ירושלים לציון היו כבר עטופים בחומות מגן מבוטנות, ובכל זאת – רכבים פרטיים לא הורשו לנסוע בדרך ואת הציון פקדו רק האוטובוסים של אגד שלוש פעמים ביום. לפיכך, כשיהודי רצה לפקוד את קברה של אמא, במקום לגמוע ברכבו בדקות ספורות את הדרך לציון היה עליו לנסוע לתחנה המרכזית של ירושלים, להמתין לאוטובוס של אגד (לעיתים, במשך שעות) ולהיטלטל בפקקים הירושלמיים בואכה בית לחם. המבקרים במקום זכו בשמיים לשכר פסיעות כפול ומכופל, אך בארץ - קשיי הדרך מיעטו מאוד את מספר המבקרים והחלישו את אחיזתנו במקום.
המציאות העגומה כאבה מאוד לבחור צעיר מישיבת מצפה יריחו שמחה טייטלבוים הי"ו. שמחה היה קשור מאוד לציון ופקד באופן קבוע את המקום. הוא החל לפעול לשנות את המציאות במקום. שמחה פנה לאנשי תנועת קוממיות וביקש מהם לפעול לשינוי המצב. בהתייעצות משותפת הוחלט להתחיל לעורר את הלבבות ולצעוד מגילה לציון הקדוש. מטבעם של דברים הצעדה הייתה צריכה להיות חשאית. וכך גייס כל אחד את חבריו ולמקום הגיעו רק 40 איש. הצועדים הגיעו בנחישות לצומת גילה, לא נרתעו מהפקודות, טיפסו על המחסום ויצאו לדרך. המג"ב מצידו לא נשאר חייב, גייס במהירות חיילים נוספים, השתלט על הצעדה וביצע מספר מעצרים.
בדרך למעצר, לגלגו השוטרים על אחד העצורים ואמרו לו – "מה יצא לך מזה? גם נעצרת וגם נכשלתם בצעדה". העצור חייך וענה – "תתפלאו, זו רק ההתחלה. תראו שבסוף זה יעזור". ואכן – למרבה הפלא, תקופה קצרה אחר כך שונו הפקודות ורכבים פרטיים הורשו להגיע לציון. מאז, דרכי ההגעה לקבר רחל השתנו לחלוטין ומספר המבקרים הולך ועולה.
השבוע ציינו המוני בית ישראל את יום הזיכרון לרחל אימנו. כ -100,000 יהודים פקדו את מצבת קבורתה אשר בדרך אפרת היא בית לחם. על הציון הקדוש והמיוחד, אשר בכל הדורות היה אחד מסמלי הכיסופים של עם ישראל לארצנו הקדושה, אמר הגאון מוילנא – עיקר השראת השכינה מאז חורבן המקדש נמצא בקברי צדיקים ובפרט בקבר ההוא – קבר רחל.
כרגיל, בימי הילולא של צדיקים היו פקקים ועומסים עצומים בדרך לציון. אלא, שבקבר רחל הבעיה חריפה במיוחד בשל 'הסכמי אוסלו' האומללים אשר 'מאפשרים' מעבר חופשי ליהודים. ביחד עם הלימוד וההגות בדמותה המיוחדת של רחל אימנו, חשוב שנכיר את המקרה בו פתחתי. 40 איש! 40 איש – מעטים אבל נחושים, שינו לחלוטין את המציאות בקבר רחל. סוף המאמין הנחוש והדבק בעמדתו לשנות את המציאות לטובה.
אם תרצו, זו תמצית דמותה של רחל אימנו, אשר ניצבה בדד אלפי שנים על אם הדרך, מעתירה בתפילתה לפני בורא עולם, עד אשר תיושם ההבטחה – "כי יש שכר לפעולתך... ושבו בנים לגבולם".