השמיטה במדינה יהודית- לקראת כנס רמלה

האם שמיטה יכולה להתקיים במדינה מודרנית והאם ערכי השמיטה הם נכס תרבותי או חיבור לקודש? יום עיון של כנס רמלה ידון בחיבור השמיטה למדינה.

לקראת שנת השמיטה הקרבה עורך "כנס רמלה" יום עיון לקראת הכנס הכללי באיסרו חג פסח. יום העיון שיתקיים באוניברסיטת בר אילן במוצאי השבת הזו, יעסוק בהיבטים השונים של שמיטה וערכיה כפי שהם באים לידי ביטוי במדינה יהודית בעידן הנוכחי.

נציגים מארגונים שונים ישתתפו בפאנל שידון ביוזמות שונות, מגמות ואמצעי חיבור של ערכיה השמיטה למרחב הציבורי במדינה. הרצאתו של רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל תעסוק בחידושים ובהתפתחויות של השמיטה בדור האחרון. הרב יהודה עמיחי ממכון התורה והארץ ידון בסוגיית שמיטת הכספים והסדרים לבעלי חובות וכן ידון רלוונטיות שמיטת הקרקעות.

הפאנל הסוגר של יום העיון ידון בסוגיה האם השמיטה מהווה ערך תרבותי כהרפיה אישית או שבמהותה חיבור ציבורי כללי אל הקודש, בפאנל זה ישתתפו הרב זאב ויטמן, רב תנובה ועינט קרמר ממובילי יוזמת 'שמיטה ישראלית'.

אריאל בן דוד מנכ"ל כנס רמלה מיסודה של תנועת קוממיות, אומר כי "השנה הכנס פועל במתכונת שנתית ויום העיון הוא ארוע מקדים ל"כנס רמלה ה- 7" שיעסוק השנה בכלכלה במדינה יהודית". לדברי בן דוד "מוסד כנס רמלה מתבסס ומרחיב את פעילותו לאחר שקנה לעצמו בשנים האחרונות שם של במה אינטלקטואלית יהודית וציונית".