הרב אריאל: על הציבור לדרוש תוצרת אוצר בי"ד

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, השתתף בכנס "שמיטה ומשמעותה במדינה יהודית", וקרא לציבור להיות שותף פעיל בשמירת השמיטה.

 

תנועת קוממיות ערכה כינוס מיוחד לקראת שנת השמיטה, במסגרת פעילותו של "כנס רמלה".

אנשי אקדמיה, רבנים ופעילים ציבוריים דנו במשמעותה של השמיטה במובנה הציבורי לקראת השמיטה הקרבה בשנת תשע"ה.

חקלאים וחברות גדולות, לצד גורמי הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת נערכים כבר כמה חודשים לשנת השמיטה הקרבה. לאחר חג הפסח תעבור ההכנה לשלבים מעשיים מצד הנוגעים בעניין.

"כנס רמלה" בחר לערוך יום עיון בנושא השמיטה כחלק מפעילותו לקראת הכנס המרכזי שיתקיים באיסרו-חג פסח. יום העיון שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן עסק בקיום שמיטה במדינת ישראל ובחן זוויות מעשיות וערכיות לדמותה של השמיטה והטמעתה במרחב הציבורי.

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן פתח את הכינוס והדגיש את היותה של השמיטה כמצווה שמוטלת על כלל הציבור על אף שרובו אינו עוסק בחקלאות בפועל.

בכלל זה פירט הרב אריאל כי "הציבור צריך להעלות את הדרישה לקבלת תוצרת חקלאית מאוצר בית דין, דרישה שאם תבוא בהיקף ציבורי נרחב תאפשר הוזלה משמעותית של מחירי הפירות".

לדברי הרב אריאל האזרח הפרטי נוגע ואחראי לשמירת השמיטה שמתקיימת במרחב הציבורי כך למשל יש לדרוש מהעירייה להימנע מביצוע פעולות אסורות בגינון העירוני, העיר שייכת לתושב ופעולה אסורה של העיר נעשית ברכושו של התושב.

הרב יהודה עמיחי ממכון התורה והארץ ציין את הצורך בהעמקת המודעות לשמיטה כחלק ממכלול רחב יותר של קיום מצוות התלויות בארץ.

בדבריו עמד הרב עמיחי על כך שיש צורך בחשיבה יצירתית כדי למצוא דרכים מתאימות ליישום מצוות אלו במציאות ימינו. ביחס למצוות השמיטה פועל מכון התורה והארץ לגיוס כספים מן הציבור שישמשו כעין הלוואה לפירעון חובות עבור משפחות שנקלעו למצוקה וחבות כבדים לרשויות שונות, כאשר בסוף השמיטה ולאחר שהמשפחה עוברת ליווי פיננסי החוב "נשמט". לדברי הרב עמיחי זהו קיום ציווי התורה של "שמוט כל בעל משה ידו" בעניין שמיטת כספים.

צבי גילת מנחה בבית המדרש "קולות" הפועל בקרב הציבור החילוני סיפר על פעילותם בקרב הציבור לקראת שנת השמיטה, כאשר הרעיון המרכזי הוא להשליך את הציווי המקורי של שמיטת השדה בתחומים נוספים ובכך לממש את הרעיון הגלום בציווי המקורי. הפסקה והרפייה מן האחיזה במשאבים החומריים שבהם עוסק האדם בכל שש שנות המעשה. הוא ציין כי הרעיון מעורר עניין רב בקרב מגזרים עסקיים שונים כגון אנשי הי-טק ובעלי מקצועות טיפוליים. במסגרת השמיטה המוצעת מאפשר כל בעל מקצוע לאנשים שונים להיעזר ביכולותיו המקצועיות בחינם

הרב יוסף צבי רימון ממרכז הלכה והוראה בגוש עציון סיפר על שיתוף פעולה הנרקם והולך בינו לבין הגן הבוטני באוניברסיטה העברית במסגרתו תוצג מצוות השמיטה בצורה חוויתית המאפשרת לילדים ומבוגרים לחוות את השמיטה כפי שקויימה בימי קדם וכן להיפגש עם מגוון הערכים של השמיטה הנוגעים לקשר שבין אדם הטבע והחברה במציאות חייהם.

אחד היישומים הוא יצירת מיזם הפקרת שעות במסגרתו יתרום כל אדם שיחפוץ בכך שעה בשבוע בה יעניק מכישוריו או ידיעותיו כל הנצרך לכך וכן יוכל להיעזר בזמנם וניסיונם של אנשים אחרים.

את הערב חתמו הרב זאב וייטמן רב תנובה ועינט קרמר מובילת יוזמה שמיטה ישראלית. עינט דיברה על מצוות השמיטה כצורך חיוני של ההוויה המודרנית המבוססת על מרוץ בלתי פוסק של עבודה וקריירה, "השמיטה מאפשרת להגיע להרפיה מן המירוץ ולפינוי זמן לעיסוק בתכנים אישיים משמעותיים אשר נשכחים במירוץ החיים היומיומי הסוחף את כולנו".

הרב ווייטמן התייחס ליוזמות אלו בחיוב אך ביקש לראותן כתוספת למצוות השמיטה המקורית ולא כתחליף וזאת משום שדווקא הערך המחייב והקבוע של מצוות התורה נותן משמעות ותוכן ליוזמות הנוספות ומקשר אותן לרעיון המקורי של השמיטה.

אריאל בן דוד, מנכ"ל "כנס רמלה" אמר כי מדינה יהודית צריכה לדעת להתנהל במציאות המודרנית ע"פ דרכה של תורה יחד עם הכלים המודרניים, וכפי שראינו מפי הדוברים, הדבר יביא ברכה לכלל המדינה ותושביה".