קוממיות לרמטכ"ל: הפסק את הרדיפה המשפטית והענק "גב" ללוחמים

 

בעקבות המקרים המביכים בהם נראו חיילי צה"ל נסוגים תחת ידויי אבנים, תנועת קוממיות פנתה היום לרמטכ"ל בדרישה לפעול לזקיפות קומה בצה"ל ולמתן גיבוי ללוחמים ודיכוי הרדיפה המשפטית נגד החיילים. "חוששים מעימות רחב בעקבות המקריםההרתעה והבטחון אינם מתחילים במטוס הקרב אלא בלוחם היחיד הניצב גאון ברוחו אל מול האיומים"

 

מצ"ב המכתב המלא לרמטכ"ל

 

 

 

במכתב שהתקבל הבוקר בלשכתו של הרמטכ"ל גנץ מביעים חברי תנועת קוממיות דאגה לכבודו של צה"ל וכבוד עם ישראל, זאת בעקבות המקרים האחרונים בהם ברחו חיילי צה"ל מפני פורעים ערבים בעוד האחרונים מיידים לעברם אבנים ומנסים לפגוע בהם.

 

"כקצינים ולחמים", נכתב, "בשורות צה"ל וכאזרחי ישראל אנו דורשים לקיים בדק בית אשר בסופו המסר לאויבים ולהבדיל, לחיילים יהיה ברור: זקיפות קומה יהודית, צהלי"ת וישראלית לא יהיה דבר שניתן להתפשר עליו  ויתקיים להלכה ולמעשה בשטח."

לדעת הכותבים האירועים הם תוצאה ישירה של רוח המפקד החל מהגורמים הרמים ביותר. "המקרים החמורים לא נולדו בחלל ריק. התייחסות גורמי הצבא הבכירים להפרות הסדר ולאירועי הפח"ע העממיים העבירו מסר של כניעה ופחד. לא רק האויב מבין זאת, גם חיילנו הגיבורים העומדים על המשמר חשים מוחלשים ונמוכי קומה, עמידת הלוחמים נפגמת באופן משמעותי בשעה שכבודם וכבוד חבריהם לנשק היה למרמס בידי פורעים שפלים".

 

הבעיה המרכזית העולה מהפנייה לרמטכ"ל היא הרדיפה המשפטית אשר "מטילה שלשלאות של ברזל על ידיהם של החיילים והמפקדים".

הדרישה מגנץ היא לגבות את החיילים, ולדברי הכותבים, לגדוע את המשפטיזציה שמסכנת את חיילי צה"ל.

 

מוסא כהן שפנה לבני גנץ אומר כי הבהיר לרמטכ"ל שאירוע בודד שמגלה תבוסתנות וחולשה עלול להצית עימות בהיקף רחב מאד ולעומת זאת אם צה"ל יגלה חוסן הוא ידכא בכך את הפורעים והדבר יקרין גם על הזירות האחרות עמן מתמודדת מדינת ישראל

לדבריו: "אירוע יחיד שמתפרש ע"י הצד השני בצדק ככניעה ותבוסתנות כפי שארע בחברון ובכפר קדום ובמקרים פרטיים נוספים, עלול להיות תחילתו של כדור שלג בדמות עימות רחב היקף עם הפלסטינים ואולי מעבר לכך."

בסיום המכתב של קוממיות נכתב "ההרתעה והביטחון אינם מתחילים במטוס הקרב אלא בלוחם היחיד הניצב גאון ברוחו אל מול האיומים".