בדיקה מעלה: פתרון בעיית מחירי הדיור- בנייה ביהודה ושומרון

מבדיקה שקיימה היחידה האסטרטגית מועצה האזורית שומרון, בהתבסס על השטח בישובים ואדמות המדינה המוקצות להתיישבות, עולה כי באופן מיידי, ללא הפרעות ומכשלות פוליטיות על הבניה, ניתן לבנות בשומרון בלבד בשנה הקרובה כ-35,000  יחידות דיור, כשמהניסיון, כל בית שנבנה בשומרון 'נחטף' ונקנה מייד עקב הביקוש הגדול וחוסר ההיצע המספק את הדרישה.
כך, ניתן לפתור רק בשומרון, שלא לדבר על כלל יו"ש, בכל שנה פער של שלוש שנים במחסור הארצי  ביח"ד.
בניה של 100 אלף יחידות דיור נוספות בשומרון במשך שלוש שנים, תגרום לצעירים רבים להעדיף לצאת מתל אביב והמרכז הצפוף גם כך ולשכור דירה במרחק של עשרים דקות עד חצי שעה מתל אביב, בשכירות של כאלף עד אלפיים ₪.
מספיק שאחד מעשרה שוכרי דירות בתל אביב יעבור להתגורר בשומרון, ומחירי ההשכרה ירדו ב - 1,000 ש"ח.

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, הגיש אמש לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס תוכנית מיוחדת שגובשה ע"י היחידה האסטרטגית במועצה, לפתרון בעיית מחירי הדיור לזוגות צעירים במרכז ע"י תנופת בניה בשומרון.

מסיקה מסתמך במכתבו על מחקר בנושא שערכו מיכאל ויהודה פואה, וכן על מחקר בנושא שקיימה היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון.
לפי המחקרים, המתבססים על מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, עלו מחירי הדירות נומינלית בשנים
2008-2010 ב- 43 אחוזים, וכן עלו מחירי השכירות בתקופה זו ב- 22 אחוזים. 
בשנים
1999-2008 גדלו משקי הבית בישראל בכמות של 437,400. באותם שנים התאפשרו רק 339,278 התחלות בנייה, דבר שגרם שבאותן עשר השנים נוצר חוסר של 98,122 יח"ד, על נתון זה יש להוסיף עוד 1,700 משפחות שביתם הוחרב בידי ממשלת ישראל בגירוש מגוש קטיף ומהישובים בצפון השומרון בשנת תשס"ה – 2005 וכך אנו מגיעים לחוסר של כמאה אלף בתים בסוף שנת 2008.  
פער זה הוא לא סטטי, אלא גדל בהתמדה. מנתוני הלמ"ס עולה כי בכל שנה נוספים בממוצע כ-44,000 משקי בית חדשים, ולעומת זאת מתאפשרות רק כ- 33,000 התחלות בנייה בממוצע. משמעות הדבר שבכל שנה הפער גדל ב- 11,000 יח"ד, עד שכיום הגיע הפער כבר לכ- 120,000 יחידות דיור.
לעיון במחקר שערכו מיכאל ויהודה פואה לחצו

מסיקה פונה במכתבו אל ראש הממשלה ושר השיכון בהצעה להקים צוות משותף שיבחן את הסרת המכשלות הפוליטיות  מעל הבניה בשומרון, וכך לגרום להגדלת היצע מיידית של 35,000 דירות בשנה, שאפשר לבנות באופן מיידי על שטחי הישובים ואדמות המדינה, במרחק של 20 דקות עד חצי שעה מתל אביב ופתח תקווה – דבר שיביא להוזלה מיידית ודרסטית במחירי הדיור והשכירות במרכז ויפתרו כמעט לגמרי את בעיית הזוגות הצעירים, אשר לא מסוגלים כיום לקנות או לשכור בית במרכז הארץ.

בין השאר כותב מסיקה במכתבו:
  "מצוקת הדיור הגדולה היא באזור מרכז הארץ, בן חדרה לגדרה. אזור זה מרכז בתוכו את מרכזי התעשייה, המסחר, הבידור, התרבות והאקדמיה בישראל. באופן טבעי אנשים רוצים לגור קרוב למקום תעסוקתם. לפיכך, צפיפות הדיור באזורים אלו היא גבוהה מאוד, וכן פוגעת באיכות החיים ובאיכות הסביבה. באופן פרדוקסאלי תוספת בנייה מאסיבית באזורים אלו רק מעלה את המחירים, ולא תורמת למיתון המגמה. הפתרון הריאלי היחיד למצוקה זו נמצא מחוץ לטווח התכנון של מדינת ישראל היום. האזור המתאים ביותר (קרוב מבחינה פיזית, נוח מבחינה אקלימית, ונכון מבחינה סביבתית), הוא שיפולי ההרים של יהודה ושומרון.
את ההצלחה הגדולה של העיר מודיעין, לדוגמא, יש להעתיק לאזור השומרון, אשר הישובים והמועצות המקומיות בו נמצאים במרחק אפסי של כעשרים דקות עד חצי שעה ממרכזי האוכלוסייה של תל אביב, פתח תקווה, ערי השרון, חיפה ולוד.

בנייה מיידית:
ללא ההגבלות הפוליטיות שמטיל שר הביטחון אהוד ברק על הבנייה ביהודה ושומרון, אפשר יהיה לפתור באופן כמעט מיידי את מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים במדינת ישראל.
לעומת זאת, ברור לכל בר דעת כי  גירושם, חלילה, של מאות אלפי יהודים מיהודה ושמרון יגרור ביקוש לעשרות אלפי יח"ד נוספות, ולנסיקה נוספת חסרת תקדים במחירי הקניה וההשכרה של הדירות בכל הארץ.

מכובדיי ראש הממשלה ושר השיכון,

אני קורא לכם להקים צוות משותף, אשר ידון בתכנית ויפתור באופן מיידי את רוב בעיית מחירי הדיור במרכז הארץ ובפריפריה – לא כל עלויות וללא צורך בסבסודים ובהתערבות רגולטורית בכוחות השוק.

להיערכותכם אודה -  אנו נעמיד עצמנו לשירותכם במשימה לאומית חשובה זו."
לקריאת "המכתב לראש הממשלה" לחצו