מובא בפניכם תקציר דיוני כנס רמלה הרביעי שנערך אתמול


כנס רמלה הרביעי – אדמות הלאום או אדמות כל אזרחיה


בעיר רמלה נערך אתמול הכנס הרביעי שעוסק בעניינים שבין ישראל לעמים, הכנס מייסודה של תנועת קוממיות ובשיתוף עיריית רמלה והגרעין התורני בעיר.
מארגני הכנס מספרים כי ההצלחה והסיקור הרחב היו למעלה מהמצופה, לדבריהם הבמה של הכנס הולכת ונבנית ככזו שעשוייה להשפיע על הדיון הציבורי סביב הנושאים בהם הוא עוסק.


שר המדע דניאל הרשקוביץ התכבד בהענקת 'מגן הכנס' לרב שמואל אליהו רבה של צפת ולקרן לגאולת קרקעות על פועלם בעניינים של בין ישראל לעמים.
המושב הראשון עסק בדרכים לשמירת השטחים הפתוחים בידי מדינת ישראל.
כלל הדוברים הסכימו פה אחד (פיני בדש –עומר, דורון ניר-צבי – רגבים, יואל זילברמן- השומר החדש, דודו כהן – בכיר לשעבר במשרד הפנים ויועץ תכנוני למועצות מקומיות בנגב) כי הממשלה לא רק שאינה עושה מספיק לפתרון סוגיית היישובים הבדווים הבלתי מוכרים, היא אינה עושה דבר. פיני בדש סיכם את הדיון כי יש לעשות צעד דרסטי כולל, ולהגיע עם כל הבדווים בעלי תביעות לקרקע להליך משפטי שבו תוכרע התביעה, וכל מי שיפסיד במשפט יחוייב לפנות את השטח שמחזיק או שיפונה בכח על ידי הרשויות.  


הרב דב ליאור שהתייחס גם הוא לסוגיה אמר כי על פי ההלכה אין מניעה לשכן את הבדווים ביישובים חדשים אם על ידי כך תפסק ההשתלטות על אדמות מדינה, אך אמר כי המציאות בשטח מוכיחה כי הבעיה אינה מציאת הסדר כלכלי הוגן אלא חוסר נכונותם של הבדווים להכיר בבעלות ובריבונות המדינה על אדמות הנגב ולכן אף הסדר ויהא הנדיב ביותר לא יסיים העניין. והדרך היחידה היא לגלות תקיפות בשמירת החוק ולהציע תמריצים כספיים לכל בדווי שיבחר להגר לארצות ערב


הרב שמואל אליהו תיאר את הרקע שהביא לפסיקתו המפורסמת בדבר האיסור ההלכתי למכור ולהשכיר דירות לערבים בצפת והיא מצוקה גוברת והולכת של תושבי העיר שנבעה מהצקות והטרדות מצד ערבים שעברו להתגורר בעיר וכן מתופעה רחבה של נישואי תערובת והתבוללות בין יהודיות וערבים. הרב אליהו ציין שפסיקתו התקבלה בצפת ע"י רוב התושבים ומאז הפסיקו תושבי העיר למכור  דירות לערבים.  כמו כן ציין שלמרות הביקורת החריפה שנמתחה באמצעי התקשורת בכל סקרי דעת הקהל שנערכו בענין נמצאו למעלה מ70% תמיכה  דפסיקתו וזאת לאו דווקא מטעמים הלכתיים אלא גם מנימוקים בטחוניים וחברתיים.
הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן ציין כי הוא מסכים פסיקתו של הרב ש. אליהו אך הסביר כי לדעתו אין איסור הלכתי גורף למכור דירות לגויים, אלא כתקנה שמועדה למנוע השתלטות ובריחת תושבים יהודיים מהאזור. הרב אריאל ציין שרבנים צריכים להתחשב בפסיקת הלכה גם במצב הפוליטי והמדיני בארץ ובעולם, ולקחת בחשבון את ההשלכות הנובעות מפסיקתם


המחקר שנערך עבור הכנס העלה נתונים ברורים בדבר הגירה שלילית משמעותית מאזורי הגליל והנגב בכלל מן הערים המעורבות ובפרט . וכן נאספו עדויות רבות בדבר רכישת דירות של ערבים בערים מעורבות. רכישות הנעשות בכסף מזומן ללא בדיקת הדירה ובמחירים גבוהים ממחירי השוק באופן משמעותי. ד"ר קידר שהציג את המחקר הסביר שישנה מגמה רווחת בקרב הדור הערבי הצעיר לעזוב את האזור הכפרי ולשפר דיור לאזור העירוני היהודי שבו רמת חיים גבוהה יותר.
חבר הכנסת דניאל בן סימון (העבודה) סיפר כי בחר להשתתף בכנס למרות לחצים שהופעלו עליו מצד ארגוני שמאל קיצוני להחרים איתו. ח"כ בן סימון אמר כי הוא רואה ערך חשוב בשיח עם הציבור התורני והמתנחלים, וכי הוא חש גאווה גדולה למשמע דברי הרב אריאל. הוא קרא לציבור המתנחלים לקחת חלק בפיתרון הבעיות החברתיות של כלל הציבור בישראל ונענה על ידי המשתתפים כי זה כבר יותר מעשור מעורב הציבור התורני בערי הפיתוח ובסיוע לאוכלוסיות במצוקה.
חבר הכנסת זאב אלקין, יו"ר הקואליציה אמר כי אחת המשימות של הקואליציה הנוכחית לחזק באמצעות חקיקה את המשך ההתיישבות היהודית בגליל ובנגב.
אלוף (מיל) עוזי דיין סיכם את הכנס בכך שאדמות ארץ ישראל שייכות לעם ישראל וניהולן צריך להיות בידי מדינת ישראל. הוא הוסיף ואמר כי כדי לשוב ולהתחבר לאדמה ולערכי האהבה והמסירות לארץ יש לחזק את החינוך לזהות יהודית בהכרת המורשת התרבותית בטיולים בארץ ובחיזוק הסולידריות ההדדית.


אנשי תנועת קוממיות צפויים לקבוע בקרוב את הנושא בו יעסוק הכנס בשנה הבאה